Как да не реагираме емоционално, когато получаваме критика

Различните хора приемат по различен начин критиката – някои се отнасят спокойно, извличат полза и си правят заключения от нея. Други я виждат като нещо негативно и депресиращо. Всъщност основният въпрос не е какво ни казват, а как ние самите реагираме на критиката.

 

Кой обича да бъде критикуван? Никой, така е! И това е напълно нормално. Но от друга страна способността да приемаме обратната връзка, дори когато тя е негативна, е от ключово значение за нашия успех. Когато тя е поднесена по подходящ начин, критиката може да ни помогне да подобрим нашите познания и умения. В действителност, страхът от получаването на критики може ни попречи да достигнем пълния си потенциал.

 

 

Критиката често може да ни отвори очите за това как ни възприемат другите, за да се обърнем към по-добро, а в други моменти е лицето на недоброжелател. Не винаги мнението на един човек е непременно вярно за нас. Все пак повечето хора, които ни критикуват, не ни познават. Можете да ги уважите или да не се съгласите, но без да отделяте емоция и време, опитвайки се да промените тяхното мнение. Когато хората са афектирани, те доста често критикуват по-остро, просто защото така се освобождават от насъбралото им се напрежение. Или пък хора с ниска самооценка може да се почувстват по-добре само когато принизяват успехите на другите. Може да ни подейства ободряващо, мисълта че имаме избор във всичко, което чувстваме и правим. Ако през по-голямата част от живота си сме се чувствали като жертва на обстоятелствата, са нужни много усилия да признаем, че имаме властта да изградим живота, който искаме да живеем.

 

Как да подходим

 

Като за начало, можем да се вгледаме в собствените си виждания, за това как ние отправяме насоки, съвети, мнения, критикуваме, дори упрекваме, ако е нужно. Едва ли можем да дадем ценен и добре насочен съвет когато сме под напрежение, емоционално натоварени сме или имаме някакви по-специални отношения, с негативна насока към другия. Важно е да бъдем с хладен ум и справедливи в преценките си, ако искаме да отправим конструктивна критика

 

Каква е етимологията на думата „критика“.

 

Анализ, начин да разгледаме нещо. Добре е да се научим да приемаме спокойно и да не се засягаме от чуждото мнение. Ако е с цел да ни принизи, оклевети и омаловажи нашите успехи, то не бива да взимаме под внимание критиката, най-вероятно тя ще е да покаже нашите слаби места, но без да забележи силните страни. Човек не бива да набира емоционален товар, когато някой се опитва да му показва грешките. Както пише в Библията и значението на фразата – „Ако ти ударят едната буза, обърни и другата“ е следното – ако някой ти покаже една твоя грешка, позволи му да ти покаже и друга такава. Това е пътят към собственото съвършенство, което човек има нужда да намери, за да има увереност и самочувствие. Хубаво е да търсим градивна критика от хора, за които знаем, че са преживели, разбират материята, за която ни анализират. Съветите от лица, които са на „ти“ с това, което правим са винаги ценни за нашето развитие. Винаги е полезно да научим нещо, дори да смятаме, че вече сме доста напреднали. Въображението може да променя и поставя нови хоризонти. Когато имаме власт над себе си, ние ще можем умело да преценим, кое ще ни е от полза, без да смятаме, че критиката е с цел да ни обиди.

 

 

В будизма има една сентенция, че когато някой ни подари подарък, който не искаме, ако не го приемем, то подаръкът ще остане за този, който го е донесъл. Следователно, ако не приемем думите на другия като нещо, което се отнася за нас, то тези думи нямат никаква тежест. Най-вероятно негативната енергия, породена от гняв, ще остане за този, който носи подаръка. Когато разберем, че само ние познаваме себе си най-добре, ще стигнем до прозрението, че можем да приемаме това, което чуваме и да отхвърляме, също както храната, която не ни харесва. За да имаме полза от градивната критика, е нужно да намалим скалата на егото си и да се вслушваме. Ако сме хора, които са крайно уверени в нашия опит и знания и не се вслушваме в нечии съвети, то ние ще забавим хода на нашето развитие. Не бива да оставяме на консервативността да ни пречи да напредваме.

 

С каквато и дейност да се занимаваме, колкото и добри да сме, критиката винаги ще съпътства нашето ежедневие. А колкото повече напредваме, колкото повече неща постигаме, толкова повече и упреци ще чуваме.

Така че едно от уменията, които трябва да развием, е да гледаме позитивно на критиката и да извличаме полза от нея.

А какво е вашето мнение към критиката? Как реагирате на нея?