Позитивни, дори и в лоши времена

2020 година беше годината на големите промени. Целият свят се сблъска с нещо неочаквано, което преобърна живота на милиарди хора, а именно Covid-19. Това е ситуация, която никой не очакваше и не беше подготвен за нея. 

Много хора се затвориха по домовете си, излизайки само до аптеката или да си набавят жизненоважни продукти. Страхът, притеснението и стресът са нормални реакции в моменти, когато сме изправени пред несигурност или неизвестност. Научно доказано е обаче, че стресът не само води до преждевременно стареене, а и скъсява живота. Точно затова всеки трябва да насочи мисленето си към положителните страни покрай създалата се обстановка и да не забравя, че няма да е така завинаги.

 

Как да бъдем по-позитивни по време на Covid-19

 

  • Медиите допринасят много за предизвиканата паника. Всеки трябва да ограничи гледането и четенето на новини до минимум, тъй като цялата негативна информация само уврежда нашето психическо здраве и понижава настроението ни. 
  • Грижата за себе си е от голямо значение. Физическата активност е препоръчителна, тъй като раздвижването на мускулите освобождава ендорфини в тялото ни, които предизвикват чувство на позитивност
  • Променете начина си на хранене. Пробвайте нови, здравословни рецепти. Във времена като тези е хубаво да подсилваме нашата имунната система.
  • Медитацията през този труден момент може да ви помогне да изчистите и премахнете чувството на безпокойство, стрес и паника. Научавайки се да медитирате, се научавате да контролирате ума си.
  • Прекарвайте повече време с близките си. Играйте семейни игри, гледайте филми, отидете на разходка в планината. Възползвайте се от времето, което този лош локдаун ви дава.
  • Прочетете книгата, която сте си набелязали от няколко месеца, но все не ви остава време за нея, или тази, която сте чели преди години, но искате да си я опресните. 
  • Самоусъваршенствайте се. Запишете някой курс по кулинария, научите нов език онлайн, научете нещо ново.
  • Излезте на разходка в парка, изчиситете съзнанието си от негативни мисли и се наслаждавайте на топлото слънце и песните на птичките.

 

По-добре да се изправим пред сидуацията с оптимизъм, отколкото с песимизъм.

 

 

Хубаво е всички ние да имаме хигиена и да се опитваме да опазим здравето си, но това не означава да стоим сами в колата си с маски, нито да сменяме ръкавиците си, докато пазаруваме по десет пъти. Трябва да сме предпазливи, но не прекалено, защото колкото по-предпазливи сме, толкова по-изнежени сме, а сблъсквайки се с вируса, организмът ни си изгражда имунитет. Затова трябва да гледаме от позитивната гледна точка на нещата. Насочвайки мислите си към позитивното и отхвърляйки негативното, ние правим услуга на по-възрастното ни аз. Ние сме водачът на нашите мисли и не трябва да позволяваме да бъдем манипулирани. Майкъл Бърнард Бекуит е казал следното – „Хората трябва да знаят, че е научно доказано, че една положителна мисъл е стотици пъти по-мощна от една негативна мисъл. Това веднага премахва в голяма степен причината за безпокойство.“

 

Въпреки това, пандемията има и своите добри черти:

 

  • По пътищата има по-малко автомобили, в резултат на което сателитите на НАСА са документирали значително намаляване на замърсяването на въздуха – 20-30% в много случаи – в големите градове по света.
  • Изхвърлянето на отпадъци във водите се намали драстично.
  • Хората прекарват повече време с близките си.
  • Всекидневието ни преди беше забързано и изпълено със стрес. Пандемията забави темпото на живот и допринесе повече свободно време.
  • Започнахме да оценяваме свободата, едва след като ни се отне, но това ни накара да преосмислим собствените си приоритети.

 

Колкото и да са трудни времената, те винаги водят до нещо по-добро. С всяка трудност ние ставаме по-силни и извличаме максимално поуки. Сблъсквайки се с трудни ситуации се научаваме да оценяваме неща, които преди сме приемали за даденост.