Вероятно на всеки от нас се е случвало да попадне в ситуация, в която увереността го напуска и не знае какво да каже или как да постъпи. Изпитвате леко безпокойство, когато ви се налага да говорите пред публика или да разговаряте с хора, които не познавате толкова добре. Нека разгледаме по-задълбочено защо всъщност е така.
Какво всъщност е увереност?
Увереността е качеството на човек, който добре знае, вярва и не се съмнява в своите сили и възможности. Способността да придобием увереност в себе си, да говорим ясно и спокойно пред аудиторията, не представлява толкова голяма трудност, както си мислят повечето хора. Това не е талант даден само на отделни важни личности. Това е умение, което всеки човек може да развие, да покаже своите скрити способности стига да има достатъчно силно желание. Умението да говорим пред публика е едно от ключовите умения за успеха в живота и кариерата. Независимо от вашата сфера на работа, вие постоянно сте изправяни пред ситуации, в които трябва да изказвате свое мнение по дадена тема и да не се страхувате каква оценка биха ви дали хората срещу вас. И именно страхът или неумението да го направите, ви отнема възможността да постигнете желаното, да успеете в кариерата или просто да получите влияние в дадена ситуация. Изводът е, че е изключително полезно да притежавате това величие – умението да говорите пред хора.
Какво ви пречи да говорите уверено?
Причините може да са най-разнообразни. Например мисълта, че не сте достатъчно интересни и останалите са по-добри от вас, липсата на самочувствие, която понякога се дължи на негативно преживяване в миналото, незнанието какво да правите или как да го направите, страхът от това, което си мислите, че ще се случи. Всички тези примери могат да ви поставят в затруднение и да попречат на вашата увереност.
Стратегии за справяне с притеснението при говорене пред публика
Използвайте древните методи за овладяване на страха и притеснението като пробвате дихателни упражнения. Те ще ви дарят със спокойствие и по-ниска честота на пулса. Може също да държите до себе си някакъв амулет, в който вярвате, че ви прави по-успешни и ви носи сила. Всичко е игра на ума, ако успеем да го спечелим на наша страна, то ние ще звучим убедително и ще си завоюваме на наша страна аудиторията или поне част от нея. Друг начин за справяне с негативните вълни на ума и притесненията от това, че няма да се справим, няма да ни одобрят, няма да се харесаме, е като просто обърнем посоката на мислите си с положителни. Ако приемем, че вече сме се харесали от тези, които ни слушат, ако задържим положителната мисъл, че те ни симпатизират, това ще бъде в наша полза. По този начин ние ще вдигнем нашата самооценка и ще сме уверени в това как звучим и как изглеждаме отстрани.
В някои книги от приложната психология, известни автори дават примери с хора, които са си представяли, че са техните идоли от екрана, от музикалния свят или спорта. Така те успяват с помощта на въображението си да се въплътят в образа на човека, когото смятат за съвършен. Успеем ли веднъж да си повярваме, трудно някой ще ни спре. Дори да извадят доводи, с които да оборят нашата гледна точка, веднъж повярвали в себе си, ние ще гледаме по-ведро на нещата, с по-широка усмивка и ще вярваме занапред в себе си. Не съществува човек, който да не е търпял поражение, но в мирния свят животът не е бойно поле, то значи, че ние дори да губим своите битки, ще се измъкваме със спечелени уроци и дори загубите ще са ни от полза. Именно спечелените уроци градят опита. Така човек израства с времето.
Чрез прилагането на следващите няколко съвета, вие си гарантираte, че говоренето пред публика вече няма да бъде проблем за вас.
- Зрителният контакт е от съществено значение
Ако има едно просто нещо, което можете да направите за по-добро разбиране с вашата аудитория, то от съществено значение е зрителният контакт. Така не само ще задържите вниманието върху себе, но и ще внесете нотка увереност в другите. Положителният контакт с очите ви помага да изградите връзка с аудиторията и да ги ангажирате с вашето представяне. Освен това им давате усещане за участие и предава вашето послание в личен аспект.
- Практикувайки става по-лесно
Търсете всякакви поводи да говорите пред публика едва тогава ще придобиете смелост и увереност. Когато най-накрая повярвате в себе си, откривате, че страховете ви не са толкова големи.
- Говорете по-бавно и отчетливо
В повечето случаи, когато сте напрегнати е напълно възможно да увеличите темпото на говорене. Опитайте се то да бъде със скорост, която се чувства неудобно бавна, защото вероятно това е правилната скорост.
- Усмихвайте се
Дори и в този момент, когато се чувствате твърде неудобно, усмихвайте се при възможност през цялото време. Това ще покаже на аудиторията и на вашия мозък, че сте щастливи да бъдете там.
- Визуализирайте си положителни мисловни образи
Визуализирайте си вашето представяне успешно, тъй като това ще засили вашата увереност. Наистина си представете, че сте там и използвайте всичките си сетива, за да оформите образа. Ако установите, че визуализациите ви са отрицателни, оспорете тези сценарии, заместете отрицателните изображения с по-реалистични изображения.
За да говорите уверено, практикувайте често и в допълнение на това ще имате добро самочувствие. Научете се да говорите пред публиката свободно, вдъхновяващо и смислено. Това ще ви отвори много врати и то тези, които вие най-малко сте подозирали. Начинът, по който живеем и се чувстваме, зависи от увереността, която имаме. И като много неща в живота ни, от нас зависи да я развием в най-добрата светлина. Изборът зависи от вас. Така, че какво избирате?